Özel’den Erdoğan’a örtülü ödenek tepkisi

AKP döneminde durdurulan ve 2019’de yeni yönetim tarafından başlatılan Çekmeköy- Sancaktepe- Sultanbeyli Metro Hattı’nın 6,5 km’lik Çekmeköy-Samandıra arasındaki ilk etabı, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı törenle açıldı. Açılışa CHP’nin Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Alper Yeğin, Çekmeköy Belediye Başkan Adayı Orhan Çerkes ve Sultanbeyli Belediye Başkan Adayı Ayhan Koç da eşlik etti. Hat, 15 gün boyunca ücretsiz olarak hizmet verecek.

“İSTANBUL’A HAYRAN OLDUKLARINI SÖYLEYENLER…”

Açılış töreninde konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “ Türkiye’de her tartışma su kaldırır ama iki hesap şaşmaz. Bunlardan bir tanesi altın hesabı şaşmaz. Bir şehre hizmet tartışılıyorsa orada da ne kadar metro yaptığını hesabı şaşmaz. Birileri İstanbul’a hayran olduklarını, hizmetkar olduklarını, hizmet etmeye geldiklerini söyleyip görevlerinden sonra ‘biz bu kente ihanet ettik, bunda benim de suçum var’ demişken; o birilerinin 25 yılda İstanbul’a yaptıklarının nerede neredeyse o kadarından fazlasını 5 yılda İstanbul’a yapan Ekrem başkanımızla ne kadar övünsek azdır” dedi.

“KİMSE SENİN ADIMINA BAKMAZ, GERÇEK RAKAMLARA BAKAR”

Özel, Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan Adayı Murat Kurum’a da göndermede bulunarak “Onun (İmamoğlu) İstanbul’a yaptığı 65 kilometre metroyu, bir koridorda adımlayarak, kilometreyle adımı birbirine karıştırarak küçük göstermeye çalışanlar şuraya baksın. Kimse senin adımına bakmaz. Gerçek rakamlara bakar, görür ve hakkı teslim eder. Bak senin adımın o kadar ama Sancaktepe’ye bak; coşku ne kadar…” diye konuştu.

“KİMSENİN EKMEĞİNE DOKUNMADIK”

“5 yıl önce İstanbul bir karar verdi” diyen Özel şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ilk alacağımız anlaşıldığında panik halinde yollara döküldüler. Dediler ki; ‘eğer CHP kazanırsa İSPARK’ı filanca terör örgütüne verir.’ Ama o günden bugüne hem İSPARK’ta hem bütün iştiraklerimizde ne kimsenin ekmeğine dokunduk, ne ayrımcılık yaptık. Liyakate göre gencecik insanları hangi siyasi görüşten olursa olsun, neye inanırsa inansın, nasıl giyinirse giyinsin, ayırmadan İstanbullu olmanın, bu memleketin bir evladı olmanın dışında hiç başka bir kritere bakmadan Ekrem başkan aldı, çalıştırdı ve büyük İstanbul hikayesini bu yüce gönüllülüğüyle, bu sevgisiyle başardı. 5 yıl önce İstanbul Belediyesi’nde kreş yoktu. Çünkü onların kadın diye bir derdi yoktu. Kadın evde oturacak, çocuk bakacak, hasta bakacak, engellisine bakacak ve yeri ev olacaktır. Oysa biz kadının sosyal hayata katılmasını, çalışma hayatına katılmasını istiyorduk. Ekrem başkan İstanbul’da tam 100 tane ve Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partili belediyeler 300 tane kreş yaparak kazandırdılar. Şimdi anneler güvenerek çocuklarını bırakacakları kreşlere sahipler. Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a öğrenciler geliyor. Barınma sorunu var. Türkiye’de yüzde 24 öğrenciye yurt verilebiliyor. İstanbul’da rakam çok daha aşağılarda, yüzde 10’larda. a. Yani devlet öğrenciyi buraya yolluyor ama barınma sorununu çözmüyor. Ekrem başkana yetkiyi verdiğinizde İstanbul’da öğrenci yurdu yoktu. Niye? Öğrenciler, yurt bulamayacaklar, onlara yurt veren birilerine gidecekler. Bir takım cemaatlerin, bir takım tarikatların yurduna gidecekler. Oysa bu evlatlar hepimizin evlatları. Ekrem Başkan İstanbul’da 14 tane, CHP’li belediyeler Türkiye’de 61 tane yurt yaptılar. Yurt yapmaya da kreş yapmaya da annelere de evlatlarını da sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

“ATANAMAMIŞ DEĞİL TAYYİP ERDOĞAN’IN SAHİP ÇIKMADIĞI ÖĞRETMENLER VAR”

Özel meydanda pankart açarak seslerini duyurmaya çalışan atanamayan öğretmenlerine sorunlarına da dikkat çekti. Özel “Diyorlar ki ‘biz devletin sözüne inanmayacak mıyız?’ Geçen seçimlerden önce çıktılar, ‘mülakatı kaldıracağız’ dediler. Şimdi mülakatı kaldırmıyorlar. AK Parti’ye oy vermek yetmez, hatta üye olmak yetmez. Torpilli AK Partilileri mülakatta alıyorlar, vatandaşın çocuklarını eliyorlar. Öğretmenlere mülakatsız atama istiyoruz. Göreve atanmamış öğretmenlere diyoruz ki; bunlar size sahip çıkmayacaklar.’ Size ‘atanamayan öğretmen’ diyorlar. Öğretmenin ne günahı var da atanamamış? Atanmayan öğretmen, Tayyip Erdoğan’ın sahip çıkmadığı öğretmen, Tayyip Erdoğan’ın mülakatla elediği öğretmen, ayrımcılık yaptığı öğretmen var” diye konuştu.

“EMEKLİLERİN CEBİNDEKİ 5.5 ÇEYREK ALTIN SEÇİM SANDIĞINDA KAYBEDİLDİ”

Yerel seçime 15 gün kaldığını hatırlatan Özel “Büyük bir zafer, büyük bir başarıya doğru adım adım gidiyoruz. Meydanlar dolu, heyecanlı, meydanlar sabırsız. Bu ülkede büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. Büyük sorunlar yaşanıyor” diyerek emeklilerin yaşadığı ekonomik krize dikkat çekti. Özel en düşük emekli maaşı olan 10 bin lirayı alan vatandaşları “Türkiye’nin en büyük korosu” olarak niteleyerek şunları söyledi:

“AKP iktidara geldiğinde en düşük emekli maaşı tam 8 sekiz çeyrek altın alıyordu. Bugün 10 bin lira, 2.5 çeyrek altın alabiliyor. Emeklilerin cebinden her ay 5.5 çeyrek altın kayboluyor. Ey emekliler, değerli büyüklerim; 5.5 buçuk çeyrek altını düşürdüğünüzü, kaybettiğiniz yerde arayın. Bir altın kaybedilse geçtiğiniz yolda ararsınız. Siz 8 çeyrek altınlık emekli maaşı alıyorken bu 2.5’e indiyse bunu siz bir seçim sandığında kaybettiniz. Recep Tayyip Erdoğan’ın geldiği, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin geldiği seçim sandığı, sizin cebinizden aylık 5.5 çeyrek altına aldı. Kaybedilen şey yitirildiği yerde aranır. O zaman madem sandıkta kaybettik, hakkımızı sandıkta arayacağız.”

KIYMA HESABI: EMEKLİNİN SOFRASINDAN 18 KİLO KIYMAYI ALDILAR

“Emeklilerin 2018’den beri 1000 lira iki bayramda ikramiye alıyorlar. Biz itiraz ettik. Biz, bir asgari ücret söz vermiştik. ‘Biz de yapacağız’ dediler. Üç yıl yapmayıp 2018’de 1000 lira yaptılar. O beğenmediğimiz 1000 lira, 24 kilo kıyma alıyordu. 2021’de 2 bin lira oldu. Bu sene 3 bin lira yaptılar. Bakın ilk emekli ikramiyesi verildiğinde 24 kilo kıyma alırken bugün 3 bin lira sadece 6 kilo kıyma alıyor. Ramazan mübarek gündeyiz. Allah oruçlarınızı kabul etsin. 30 Ramazan, 30 iftar, 30 sahur, ardından bayram sofrası var. Her emeklinin sofrasından, dolabından, mutfağından ve bayram sofrasından tam 18 kilo kıymayı aldı bunlar 6 yılda. Bundan sonra emekliler, herkese para bulup emekliye para bulamayan Recep Tayyip Erdoğan’a 31 Mart’ta seslerini duyuracaklar.”

“SÖZÜNÜ TUTMAYACAK, EMEKLİYİ KANDIRACAK”

“Bir ay önce kanun teklifi verdik, ‘Emekli kart çıkaralım, doğalgazda, suda elektrikte, telefonda emekliye yüzde 40 indirim tanımlayalım. Emeklinin alması gereken 7 bin lirayı hesaplarına yatıralım’ dedik, bugüne kadar sustular. Gördüler ki 31 Mart’ta pabuç pahalı, dün akşam ‘emekli kart çıkarabilirim’ diyor. Sakın ha geçen sefer gibi seçim sonrasına, yalanlara kimse kalmasın. Nasıl mülakatta yalan attıysa, nasıl her konuda verdiği sözü tutmadıysa emekliyi kandıracak. Bugüne kadar emekliye sahip çıkmayana sandıkta oy yok. Tayyip Erdoğan’a, 5’li beşli çeteye para bulan, saray müteahhitine para bulan, yazlık saraya, kışlık saraya, uçan saraya, yüzen saraya para bulan, emekliye para bulmayan Tayyip Erdoğan’a 31 Mart’ta oy var mı? Emeklinin sesini duymayanın sonu hüsrandır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak sizin sesiniz olmaya devam edeceğiz.”

ÖRTÜLÜ ÖDENEK TEPKİSİ

Özel Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılan örtülü ödenek harcamalarında yaşanan artışa da tepki göstererek “ Geçen ay harcanan ödenek 218 milyon TL. Bu ay harcanan örtülü ödenek 2 milyar TL. Seçim gelirken; faturası olmadan, hesabı olmadan, nereye harcandığı bilinmeyen 2 milyar TL harcamış Cumhurbaşkanı. Size yüzde 33 zam verenler, bir ayda harcamaları 7 katına, sadece bir yılda kendi örtülü ödeneklerine yüzde 238 zam yapıyorlar. Yani sizin paranızla, sizin iradenizi çalmaya çalışıyorlar. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kimseyi emekliyi, emekçiyi, çiftçiyi, esnafı ezdirmeyeceğiz. Size tepeden bakanlara, sizi bir karınca gibi görüp ezmeye kalkışanlara diyoruz ki; ‘Karıncanın kardeşi var. O da Cumhuriyet Halk Partisi’dir.”

SEÇMENE İTTİFAK ÇAĞRISI YAPTI

Özel konuşmasının sonunda seçmene ittifak çağrısı yaparak şunları söyledi:

“Geçen seçimlerde bizim İstanbul’da ve Türkiye’de ittifaklarımız vardı. Sürsün istedik ama saygı duyduğumuz gerekçeleriyle ittifakın dışında kaldılar. İttifakın dışında yöneticiler kalabilir. Ancak geçen sefer İstanbul’u kazanan ne CHP’ydi, ne sadece Millet İttifakı’ydı, emin olun İstanbul ittifakıydı. Talandan sıkılmış, israftan bıkmış, israf yerine hizmet isteyen, pazarlanmak yerine güler yüz isteyen, İstanbul’un tepesinde helikopterle uçup Katarlılara, Arap şeyhlerine arsa verenler yerine İstanbul için gece gündüz koşturanlara, İstanbullular görevi verdi. Şimdi o ittifaktakiler değişmedi. O ittifaktaki sosyal demokratlar duruyor. O ittifaktaki milliyetçi demokratlar var. Yakasında, gönlünde, gözünde güneş açanlar var. İyi insanlar var. Onlar duruyor. Muhafazakar demokratlar var. Haramdan ve yalandan korkan, bu olanlara inanamayan muhafazakar demokratlar var. İstanbul ittifakında Türk’ü var, Kürt’ü var, Laz’ı var, Çerkezi var, göçmeni var. Bütün demokratlar var. Biz İstanbul ittifakına inanıyoruz. İstanbul ittifakına güveniyoruz. Biz İstanbul ittifakının mimarı, İstanbul ittifakının evladı İstanbul’un 5 beş yılında emeği olan, gözünü asla ve asla kıymıktan sakınmayan sizin için çalışan bir evladımız var. Türkiye’nin umudu, İstanbul’un gururu Ekrem İmamoğlu var. Ona güveniyoruz. Size inanıyoruz. Ekrem başkanı ve İstanbul’u size emanet ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x